Choice language:
Service map
Rynek francuski - ogólnie

Dlaczego powinniśmy interesować się Francją ?

Rynek francuski oferuje szereg atrakcji dla firm z Polski i Stanów Zjednoczonych:

√ Francja to drugi co do wielkości rynek w Europie, z prawie 63 milionami ludzi.
√ Francja jest "rynkiem odniesienia" dla więszości europejskich krajów, w szczególności z powodu zapotrzebowania na najwyższej jakości dobra oraz usługi; sukces rynkowy we Francji przekłada się na sukcesy w pozostałych krajach europejskich. 
√ Środkowe położenie Francji z Europie Zachodniej pozwala na wykorzystanie jej znakomitych połączeń infrastrukturalnych do wielu rynków europejskich.
√ Francja jest geograficznie i ekonomicznie scentralizowana; dystrybutor lub partner który ma swoją siedzibę w regionie Paryża, praktycznie obejmuje zasięgiem cały kraj.
√ Wbrew powszechnej opinii, zarówno Polacy, jak i Amerykanie (szczególnie indywidualnie) mają bardzo wysoką reputację w Francji

Jakie produkty są szczególnie atrakcyjne dla rynku francuskiego ?

Francja jest bogatym, eleganckim i wymagającym rynkiem. Produkty atrakcyjne dla rynku francuskiego to:

√ Owoce, warzywa, wina, prawie wszystkie wysokiej jakości produkty spożywcze.
√ Nowe, modne produkty z USA, które reprezentują nowe trendy w kulturze amerykańskiej
√ Zaawansowane technologicznie produkty i usługi oferujące nowatorskie rozwiązania techniczne 
√ Konkurencyjne cenowo produkty, które wykorzystując wysokie koszty produkcji we Francji mogą konkurować z produktami francuskimi (dodatkowo korzystać z silnego Euro)
√ Produkty i usługi o niższych niż we Francji kosztach wytwarzania (koszty pracy oraz ograniczenia nakładane na firmy zmuszają je do ograniczania zatrudnienia)

Czy musimy rozmawiać po Francusku?

Francuzi pogodzili się z faktem, iż język angielski stał się językiem świata biznesu XXI wieku. Francuskie dzieci uczą się angielskiego od najmłodszych lat, a młodsi Francuzi są bardziej niż szczęśliwi, gdy mogą ćwiczyć swój angielski na chętnych obcokrajowcach. Odsetek francuzów mówiących biegle po angielsku wydaje się być wyższy niż w wielu krajach Europy Zachodniej (np. we Włoszech).

Muszę stwierdzić, że nauczenie się kilka francuskich zwrotów, odrobiny historii Francji i francuskich bieżących wydarzeń jest bardzo trafną inwestycją (a nawet może być zabawne). Francuzi uważają, że jest ich obowiązkiem, jako Francuzów, przekazywać święty płomień "cywilizacji" wszystkim, którzy nie mają szczęścia bycia francuzami, a wykazują zainteresowanie wszystkim co francuskie. Więcej, niż większość innych nacji, Francuzi chcą być podziwiani za ich wyrafinowanie, savoir faire i rozeznanie. Jeśli okaże im się zainteresowanie, będą zachwyceni i pomogą zrozumieć wszystkie aspekty życia i pracy we Francji.

Jakie są francuskie koneksje WELA ? 

Miłość Windhama Loopesko do Francji zaczęła się od jego pierwszej wizyty w tym kraju w 1973 roku i była kontynuowana przez ponad 175 przejazdów; pracą z francuskimi firmami, oraz instytucjami publicznymi, non-profit i instytucjami edukacyjnymi od 1983 roku. W 1986 roku ożenił się z obywatelką francuską, a następnie uzyskał obywatelstwo francuskie, wraz z żoną wychował troje dwujęzycznych i dwu-kulturowych dzieci. Windham jest dwujęzyczny, jego drugim językiem jest język francuski, którym nauczał przez trzy lata na uniwersytecie w Lyonie, a także prowadzi wykłady, często w języku francuskim, dla różnych odbiorców. Odwiedził wszystkie 96 departamentów we Francji metropolitalnej. W 2012 roku opublikował swoją pierwszą książkę we Francji, "Pourquoi Bill ne n'achète-t-il pas mon fromage?" ("Dlaczego Bill nie kupje mojego sera?"), objaśniającą amerykańską kulturę biznesu i skierowaną do francuskich eksporterów.