Choice language:
Service map
WELA w Polsce
Skąd wzięło się zainteresowanie Polską?

Przedstawiciele WELA pojawili się po raz pierwszy w Polsce w 1994 roku, pracując nad projektem deweloperskim. Począwszy od roku 2001, odbywali comiesięczne wizyty wraz z amerykańskimi klientami, pomagając im w rozwijaniu europejskich sieci. W sumie od 1994 roku odwiedzili Polskę pona 50 razy.

Kluczowym momentem dalszych działań w Polsce było jednak nawiązanie przez WELA kontaktów z przedstawicielami kancelarii prawnej Grzybczyk Fuchs Kałuża Kamiński (www.gfkk.pl). Kancelaria ta, składająca się z 4 prawników, z których najstarszy skończył (w lutym 2005 roku) 35 lat, jest przedstawicielem międzynarodowej kancelarii prawniczej Coudert Brothers i reprezentuje jedne z największych firm w Polsce - na Zachodzie podobna młoda 4 osobowa firma nawet nie może marzyć o tego typu klientach. Doświadczenie owej frrmy przekonało kierownictwo WELA co do tego, że polski rynek jest wciąż bardzo chłonny i że (w przeciwieństwie do rynków w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych) wciąż istnieją w nim znaczące nisze rynkowe, które można wykorzystać. Nasze doświadczenie z okresu trzech ostatnich lat potwierdziło owo przeczucie. Kancelaria GFKK stała sie kamieniem węgielnym strategii WELA w Polsce.


Dlaczego koncentrujecie wasze działania w Polsce południowej i innych "prowincjonalnych" miastach a nie w Warszawie ?

Większość ludzi z zachodnioeuropejskim doświadczeniem wyobraża sobie Polskę jako kraj podobny do Francji czy do Wielkiej Brytanii - mówiąc konkretnie, uważa, że zakreślając okrąg o promieniu 100 km wokół stolicy, obejmuje się większość krajowej gospodarki. W naszym odczuciu, Polska, pod względem modelu gospodarki, jest bardziej podobna do Niemiec czy do Stanów Zjenoczonych, z wieloma zdecentralizowanymi, niezależnymi okręgami przyciągającymi biznes.

Trzy tego typu okręgi - Kraków, Katowice i Wrocław - tworzą pasmo niedaleko od południowej granicy Polski. Na przestrzeni niecałych 200 mil mieszka 12 milionów ludzi - więcej niż na całym terytorium Wegier czy Czech i ponad cztery razy więcej niż w aglomeracji warszawskiej. Region Katowic, gdzie urzędują wszyscy kluczowi przedstawiciele polskiego zespołu WELA, jest sam w sobie największą aglomeracją miejską między Berlinem a Moskwą, zamieszkiwaną przez około 4-5 milionów ludzi.

Zamiast rywalizować z większością zagranicznego biznesu, który (niesłusznie, naszym zdaniem) skupia się wokół Warszawy, wolimy zapuścić korzenie i rozwijać naszą działalność na południu Polski. Wybór ten wymaga zwiększonego wysiłku i zaangażowania, jednak uważamy, że na południu Polski będziemy mieć względnie mało konkurencji.

Na marginesie chcielibyśmy zauważyć, że główne autostrady w Polsce jak A4 (z Berlina do Kijowa) i A1 (z Gdańska nad Adriatyk) przecinają się w Gliwicach, wzmacniając pozycję tego okręgu jako głównej platformy transportowej.

Naszych działań nie ograniczamy jednak wyłącznie do południa Polski. Posiadamy doskonałe kontakty w innych polskich miastach, między innymi w Warszawie, w Łodzi, w Gdańsku i w Pozaniu, gdzie dokonujemy transakcji stosownie do pojawiających się możliwości biznesowych. Niemniej jednak z reguły pozostawiamy utarte ścieżki innym, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć dla naszych klietów liczniejsze i lepszej jakości oferty biznesowe oraz partnerów.


Jakie więzi łączą was z Polską ?

Kierownictwo WELA nie posiada żadnych więzi rodzinnych ani więzi krwi z Polską, co czyni nasze zainteresowanie Polską jeszcze bardziej przekonywującym dla Polaków. Ze względów wymienionych w poprzednich pytaniach, uważamy, że na przestrzeni nadchodzących 20 lat najlepsze możliwości biznesowe będą istnieć w Polsce (a szczególnie w południowej Polsce), a nie na zachodnich rynkach. My zainwestowaliśmy nasz czas i pieniądze na wspieranie tych rodzących się możliwości.

Kierownictwo WELA odbyło ponad 60 podróży do Polski. Nasz zespół czyni postępy w nauce języka polskiego; możemy już organizować spotkania choć cały czas pracujemy nad poprawą naszych umiejętności prowadzenia biznesu w Polsce. Zespół zapoznał się z bogatą polską historią i kulturą, odwiedził 14 spośród 16 województw w Polsce. Polacy doceniają owo zaangażowanie, oraz inwestowanie naszego czasu i energii.